sobota, 10 maja 2014

Japońskie style

Japońskie style
           
 Mówi się, że Japonia rządzi się swoimi prawami. Można to zobaczyć między innymi przez styl ubierania się japońskich nastolatek. Nie ukrywajmy, jest on nieco różny niż nasz a każdy ma wobec niego mieszane uczucia. Jedni inspirują się nimi nawet w codziennych stylizacjach, inni woleliby na to nie patrzeć. Przyznam, że niektóre są naprawdę zbyt ekstrawaganckie ale kraj kwitnącej wiśni ma to do siebie, że jego społeczeństwo lubi się wyróżniać. Nie tyczy się to oczywiście wszystkich ale wszędzie znajdzie się ktoś, kto będzie chciał być oryginalny będąc jednocześnie taki sam jak inni.
         W skrócie Japan Fashion, z którą miał styczność każdy kto mniej lub bardziej interesuje się Azją. (Nie mylić z cosplay’em)

Lolita i jej odmiany

         Kobiety reprezentujące styl lolit najczęściej odwołują się do czasów wiktoriańskich. Biała cera, rozjaśniane nawet do blond włosy, falbanki to wręcz podstawa. 
        
         Do jednych y najpopularniejszych rodzajów lolit należy Sweet lolita. Charakteryzuje się ona, jak wskazuje nazwa, słodkimi rzeczami. Jasne, pastelowe kolory, urocze sukienki, fryzury i dodatki. Oczywiście nie może zabraknąć różu, który sam w sobie jest podstawą Sama idea sweet lolity to powrót do dzieciństwa, dlatego na strojach można znaleźć wiele kokardek, motywów z bajek oraz innych uroczych akcesoriów.






 *~~~~*

        Przeciwieństwem Sweet lolity jest Gothic lolita. Ta odmiana jest w sumie taka sama jak poprzednia, jednak dominują w niej ciemne kolory. Najczęstsze barwy to czerń i biel, chodź od czasu do czasu wkradają się granatowe lub bordowe akcenty. Wzorowana jest bezpośrednio na modzie wiktoriańskiej. Najczęstszymi dodatkami są kapelusiki i parasolki, oczywiście czarne.
Makijaż jest również „przydymiony” a włosy pozostają zwykle czarne, choć w niektórych przypadkach są śnieżnobiałe.



*~~~~*



         Bittersweet lolita łączy w sobie zarówno styl sweet jak i gothic lolit. Stroje są najczęściej czarne, za to dodatki typowe dla słodkiego stylu.



*~~~~*



         Kolejną odmianą jest Punk lolita. Cechują ja głównie dodatki takie jak łańcuchy, krawaty czy ćwieki. Dominują kolory czarny i czerwony. Najprościej można powiedzieć, że to punk pomieszany z modą wiktoriańską.





*~~~~*


         Classic lolita tym razem inspiruje się modą europejską. Jest to styl bardzo kobiecy i jednocześnie na swój sposób skromny. Dominują motywy proste oraz kwiatowe. Jednym z akcesoriów są ozdoby głowy, takie jak kokardy czy kapelusze. Wszystko utrzymane jest zwykle w beżowych odcieniach i jasnej kolorystyce.
 






*~~~~*



         Biel dominuje w stylu Shiro lolita. Rzadko zdarza się aby można było dostrzec w ich strojach jakikolwiek inny kolor. Typowym dodatkiem tak jak przy Gothic lolita jest parasol.



*~~~~*


         Czerń, czerń, czerń. To właśnie charakteryzuje przedstawicielkę Kuro lolit. Sytuacja jest taka sama jak w przypadku shiro lolity jednak tu mamy wszystko czarne.
 






*~~~~*


         Któż z nas nie zna Usagi Tsukino – głównej bohaterki popularnego w Polsce Anime o tytule „Sailor Moon” ? Jest ona idealną reprezentantką Sailor lolit. Główne kolory to biel, czerń oraz granat. Barwy są łączone dowolnie lecz najważniejszy jest motyw marynarski. Marynarskie czapki, kotwice oraz apaszki są mile widziane w tych strojach. Większość japońskich mundurków szkolnych jest wzorowana właśnie na tym stylu.

*~~~~*





         Czy to francuska pokojówka ? Nie, to tylko Meido lolita ! Po czarnej sukience i białym fartuszku można rozpoznać przedstawicielkę Meido. Niektóre japońskie kafejki zatrudniają młode dziewczyny aby obsługiwały klientów właśnie w tych strojach.



*~~~~*




         Księżniczka w tych czasach ? Ty również możesz się nią poczuć, gdy wybierzesz strój Hime lolity. Kobiety te, próbują być iście królewskimi damami. Bogato zdobione suknie, starannie wykonane fryzury no i oczywiście najważniejsze – mała korona, bądź diadem.

*~~~~*





Jest też coś dla panów, a mianowicie styl Kodona lolita. Można to nazwać czarno-białą arystokracją. Jednym z ważniejszych dodatków jest cylinder, niczym u Abrahama Lincolna.

 




*~~~~*



         Jest jeszcze wiele odmian lolit ale nie chcę was nimi zanudzać dlatego przejdę do nieco innych rzeczy









Visual Kei



       Styl, który można powiedzieć, wynurzył się z muzyki. Swój początek ma wraz z powstaniem takich japońskich zespołów jak X JAPAN czy Color czyli w latach 80 i do tej pory jest używany głównie przez japońskie zespoły. W czasie tych 30 lat VK zdążyło nieco się zmienić więc jest bardzo trudny do opisania.


X Japan
(Tak, to są mężczyźni,
Tak, są zdrowi psychicznie,
Tak, pan po prawej ma buty na obcasie)

         Wiele J-rockowych zespołów inspiruje się tym stylem co można zobaczyć zaraz po wpisaniu Visual Kei w wyszukiwarkę Google.

         Na pewno makijaż, jednocześnie u obu płci. (Właśnie dlatego, Polaczki wyzywają facetów od pedałów i innych takich) Co do ubrań, czasami jest ich zbyt wiele a przynajmniej tak się wydaje. Poza tym jest to po prostu czarny połączony z dodatkami o niemal każdej możliwej barwie.
 



Versailles
(Tak, wszyscy są mężczyznami)



         W innym przypadku wszystko jest tak czarne, że możesz w kogoś uderzyć idąc w nocy ciemną uliczką.
 
Girugamesh


         Jednak kobiety również starają się pokazać, że VK nie jest tylko dla facetów i kobiety potrafią pokazać pazur zarówno muzycznie jak i stylistycznie


Exist trace
(Tak, one wszystkie są kobietami)

*~~~~*
Oshare kei

         Czyli ubierzmy się jakbyśmy z całej siły walnęli w ciężarówkę z farbami. A do tego spadł deszcz żelków, tęczowej posypki i waty cukrowej. W skrócie im więcej kolorów tym lepiej.
Można powiedzieć, że Oshare Kei to niechciane dziecko Visual Kei i Decory


         Oczywiście OK nie może zabraknąć w muzyce. Zespoły tego nurtu grają zwykle pop, dance.
An Cafe 




                                                               *~~~~*


Decora

       Dużo ozdób, spinek, przypinek, naszyjników, bransoletek, pierścionków. Mile widziane są maski a nawet piercing twarzy.

*~~~~*




Gyaru

         Tu mamy do czynienia z czymś jeszcze bardziej ekstremalnym. Sam styl gyaru można podzielić na dwie części – normalną i tą troszkę mniej.

Część dziewczyn kreujące się na gyaru używają nieco więcej kosmetyków niż przeciętny, koreański ulzzang. Ich makijaż jest wyraźny i wygląda na nieco „ciężki”. Stroje składają się z tego, co jest aktualnie modne.


         No i nieco inny przypadek. W sumie kobiety, które decydują się na coś takiego, bardziej się oszpecają niż upiększają. Ciemna skóra po widocznym pobycie w solarium, tlenione włosy, masa dodatków i makijażu – oto definicja skrajnego Gyaru.




 *~~~~*




Cosplay

       Cosplay to najprościej mówiąc przebieranie się w postaci z Anime, Mang, książek, filmów, gier itp. itd.
 
Touya Hipiki – Cosplay bohatera Kuro no basket




Takich stylów jest naturalnie dużo, dużo więcej ale nie ma sensu wypisywać ich tu wszystkich. Japońska kultura jest zróżnicowana pod każdym względem co widać na powyższych zdjęciach. I niech jeszcze raz usłyszę, że wszyscy Azjaci są tacy sami!




9 komentarzy:

  1. Najbardziej darzę uwielbieniem styl Hime lolit, jest po prostu przeuroczy! Kobieta na krańcu świata miała odcinek, w którym odwiedziła Japonię i spotkała się właśnie z przedstawicielką tego stylu. Mimo, że jest wygląd był tak a nie inny, to była urodzonym kierowcą i taką pracę wykonywała. No nie ważne, fajny odcinek. :3
    Też bardzo mnie dobija brak tolerancji w Polsce, zazwyczaj osoby stylizujące się na jeden z podanych sposobów są wyśmiewane (czasami znajdą się osoby zafascynowane takim wyglądem), ale chyba style typu visual kei są największym powodem do śmiechu dla Polaków, no cóż..
    A tak z innej beczki to bardzo mi się podoba ten post, tak jak i późniejszy. Styl pisania jest naprawdę świetny i miły do czytania, chce się tylko więcej. Czekam na więcej postów! ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I właśnie w tym Japonia jest lepsza, że często Azjaci okazują sie o wiele bardziej tolerancyjni niż nasi Polacy...-,-
      Dziękujemy za wsparcie ^^
      <3<3<3

      Usuń
    2. Również się zgadzam, że ludzie w Polsce są bardzo nie tolerancyjni, ja np. ubieram się inaczej niż inni, coś podchodzi pod styl japońskich uczennic i czasem bardziej luźny, czyli większe spodnie i swetry. mój styl nie jest jakiś określony po prostu ubieram się w to co lubię, no tylko że widzę niektóre spojrzenia, lub jak ktoś coś mówi na mój temat, choć ja nie bardzo zwracam na to uwagę, tylko się cieszę moim stylem i że nie wyglądam jak każda inna dziewczyna którą mijam. oczywiście nie chce nikogo obrazić, ale każdy ma swój gust i styl. :) Dziękuję XD

      Usuń
    3. Kocham Joponię kocham ich styl 😉 i nw dlaczego Polacy nie tolerują tak świetnych u uroczych rzeczy😡 kocham cię Japonio!!!💕💕💕💕

      Usuń
  2. To nie jest Kuro no Basket tylko Kuroko no Basket ._.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uratowałeś honor mangi i anime. Jestem ci wdzięczny!

      Usuń
  3. Tutaj jest błąd.Nie "Saflor moon" tylko "Sailor moon".

    OdpowiedzUsuń
  4. A co ze stylem kawaii ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...